Фізика низьких темпеpатуp: Том 46, Випуск 8 (Серпень 2020), c. 909-913    ( до змісту , назад )

Theory of giant magnetocaloric effect in the shape memory alloy undergoing magnetostuctural phase transition

Victor A. L’vov1,2, Anna Kosogor1, and Volodymyr A. Chernenko3,4

1Institute of Magnetism of the National Academy of Sciences of Ukraine and Ministry of Education and Science of Ukraine, Kyiv 03142, Ukraine
E-mail: annakosogor@gmail.com

2Taras Shevchenko National University of Kyiv, Kyiv 01601, Ukraine

3BCMaterials & University of Basque Country, UPV/EHU, Bilbao 48080, Spain

4Ikerbasque, Basque Foundation for Science, Bilbao 48013, Spain

Received March 5, 2020, published online June 22, 2020

Анотація

На основі теорії магнетизму, викладеної О.І. Ахієзером, В.Г. Бар’яхтаром та С.В. Пелетмінським в класичній монографії «Спінові хвилі», розвинено теорію прямого та оберненого гігантського магнітокалоричного ефекту (МКЕ). Розглянуто МКЕ у сплаві з ефектом пам’яті форми, в якому відбувається фазовий перехід першого роду з кубічної феромагнітної (ФМ) фази у тетрагональну антиферомагнітну (АФМ) фазу. Продемонстровано узгодження між теоретичними результатами та наявними експериментальними даними. Наведено міркування, які доводять, що сплави, у яких відбувається фазовий перехід в АФМ фазу зі слабкою обмінною взаємодією між магнітними підгратками, є перспективними для застосувань у технології магнітного охолодження. Обговорено можливість спостереження гігантського МКЕ у шаруватій магніт-ній структурі зі слабким спін-обмінним зв’язком між ФМ шарами.

Ключові слова: metamagnetic shape memory alloy, martensitic transformation, specific heat, adiabatic temperature change.